Начало Карта на сайта
   

Вашата възможност за развитие!
Design By fs.uni-ruse.bg


ДОБРЕ ДОШЛИ в сайта на Филиал - Силистра!
Проекти
Секретар: (086) 821 521
Студентска канц-я: (086) 821 680
Зам.гл.счетоводител: (086) 822 130
 

ПРОЕКТНА ДЕЙНОСТ НА ФИЛИАЛ - СИЛИСТРА

 

Програма за трансгранично сътрудничество Румъния – България 2007 г. – 2013 г.

logo1ru_logo

Проект - Clean Access in Calarasi-Silistra Cross-border Area (Чист достъп в трансгранична зона Калараш – Силистра) 

Договор: 2(3i)-1.1-7

Продължителност на проекта:
- Брой месеци: 18
- Начална дата: 05.04.2013
- Крайна дата: 04.10.2014

Основна цел: Целта на проекта е да се свържат местните стратегии за обществения транспорт за да се гарантира успешното преминаване на потока от хора и стоки на контролно-пропускателните пунктове.

Oсновани задачи на проекта:
1. Изследвания във връзка с използването на чиста енергия за съхопътнен и речен транспорт в зоната Калараш - Силистра;
2. Проектиране на специфично обурудване за плавателни съдове, подходящи за малък транспортен трафик, които да се енергоосигуряват от местни възобновяеми енергийни ресурси;
3. Техническо обучение за реализираната иновационна речна транспортна система;
4. Изработване на обща стратегия за съхопътнен и речен транспорт в зоната Калараш-Силистра.

Партньори:

Водещ партньор по проекта: National Research Institute for Electrical Engineering - Advanced Research ICPE-CA
Партньор 2: Calarasi Municipality
Партньор 3: Община Силистра
Партньор 4: COMOTI National Research and Development Institute for Gas - Turbines
Партньор 5: Русенски университет "Ангел Кънчев"

Стойност на проекта: € 1 015 176,58

Екип за управление на проекта:
Ръководител/Координатор/Контактно лице:
доцент, доктор инж. Димо Нейков Димов
Членове:
1. гл. ас. инж. Марияна Тодорова Дачева
2. гл. ас. инж. Иван Анфимов Григоров
3. гл. ас. инж. Валентин Пеев Петров
4. ст. преп. Цветанка Недялкова Павлова
5. Йорданка Стойчева Христова

ship1 ship2
ship3 ship4

Постигнати резултати:
1. Закупено е ултразвуково устройство за измерване на водата. Експертите от екип на РУ "Ангел Кънчев" (партньор 5) са преминали обучение за работа с него.
2. На брега на река Дунав е инсталиран електронен шкаф, в който е монтирана метеорологична станция за измерване скоростта на вятъра, слънчевата радиация и температурата на въздуха, както и електромери и електронни елементи за следене работата на вятъра и фотоволтаична централа, след тяхното монтиране.

Филиал - Силистра Филиал - Силистра
Филиал - Силистра Филиал - Силистра

На 28.08.2014 г. в рамките на проекта бе проведен технически семинар под надслов:

ШАНС ЗА ЧИСТ ДОСТЪП В ТРАНСГРАНИЧНА ЗОНА КЪЛЪРАШ - СИЛИСТРА

На 8 и 9 октомври 2014 г., последователно в Силистра и Кълъраш, бе проведена конференция по проект "Чист достъп в трансгранична зона Кълъраш - Силистра" за популяризиране на резултатие от работата на партньорите по проекта.

Участниците в конференцията бяха поздравени от д-р Юлиян Найденов - кмет на община Силистра и Стефан Даниел Драгулин - кмет на община Кълъраш.

Представени бяха 14 презентации, демонстриращи различните видове възобновяеми енергийни източници и тяхното приложение в рамките на проектната дейност. Експертите от екипа на Партньор 5 (РУ "Ангел Кънчев) инж. Марияна Дачева, инж. Иван Григоров и инж. Валентин Пеев запознаха участниците в конференцията с работата на електронния шкаф, изработен в рамките на проекта, за следене на слънчевата радиация и скоростта на вятъра като потенциални източници на възобновяема енергия, както и с работата на ултразвуковото устройство за измерване скоростта на водата, закупено с цел измерване скоростта на водното течение на река Дунав като друг основен източник на възобновяема енергия, и направените с него измервания. Презентациите бяха посрещнати с голям интерес от присъстващите и предизвикаха много и интересни въпроси.

В конференцията взеха участие и производителите на електромобили и зарядни станции Индустриален клъстер "Електромобили" /ИКЕМ/, Full Charger България и Българска асоциация Електрически превозни средства /БАЕПС/.

В рамките на конференцията бе проведен и тест драйв на електрически автомобили и електрически велосипеди, който предизвика голям интерес както сред гражданите на Силистра, така и на тези от Кълъраш.

Във връзка с работата по проект ”Чист достъп в трансграничния регион Кълъраш-Силистра "- CleeA, договор 2(3i)-1.1-7, MIS ETC code 118, финансиран по Програма за трансгранично сътрудничество Румъния - България 2007-2013г., Община Силистра (Партньор 3) организира  ТЕХНИЧЕСКА РАБОТНА СРЕЩА. Тя се проведе на 18.02.2015г. в хотел “Дръстър”. В срещата участваха и представители на Русенски университет „Ангел Кънчев“, който е Партньор 5 по проекта.  По време на срещата Водещият партньор по проекта - National Research Institute for Electrical Engineering _ Advanced Research ICPE-CA представи обхвата и целите на Общата стратегия за сухопътен и речен обществен транспорт в регион Силистра–Кълъраш. Бяха посочени етапите на разработване на стратегията и включените в нея предложения за реализиране на чиста и енергийно–ефективна транспортна система. Направен бе общ преглед на компонентите на транспортната система и свързаната с нея информационна система. Доставчиците на част от оборудването представиха основните му технически данни.  
След проведената дискусия върху румънските и българските аспекти на Стратегията за сухопътен и речен транспорт в района Силистра – Кълъраш,  Съвместната работна група прие Обща стратегия за сухопътен и речен обществен транспорт в регион Силистра–Кълъраш. Представители на Партньор 5 в работната група са доц. д-р Димо Димов и гл. ас. Валентин Пеев.

На 23, 24 и 25 ноември 2015г. последователно в Кълъраш и Силистра бяха проведени заключителните конференции по проект: CleeA - "Чист достъп в трансграничната зона Кълъраш - Силистра"/ CleanAccessInCalarasi- SilistraCross- BorderArea" - CleeА/, реф. № 2(3.i)-1.1-7 MIS-ETCCODE: 118, финансиран по Програмата за Трансгранично сътрудничество Румъния - България 2007-2013.

По време на конференциите бяха представени постигнатите резултати в рамките на проекта. От пристанището в Кълъраш бяха направени демонстрационни разходки с плавателния съд на Община Кълъраш, който се движи от електродвигател, захранван с фотоволтаични панели. Разработването и изработването на два плавателни съда, съответно от Община Кълъраш и Община Силистра е един от основните резултати, постигнати в рамките на проекта. Те ще обслужват бързото преминаването на река Дунав от двете пристанища - това при хотел Дръстър в Силистра и  румънското пристанище Кичу. По време на заключителната конференция в Силистра на Зам. областния управител - г-н Младен Минчев бе връченаОбща транспортна стратегия на местните и регио-нални власти, а на кмета на Община Силистра - д-р Юлиян Найденов -  Обща стратегия за развитие на съвместна екологично чиста и  енергийно ефективна транспортна система, които саразработени в рамките на проекта.
По време на заключителната пресконференция журналистите получиха изчерпателни отговори за всички основни моменти по изпълнението на проекта и постигнатите резултати.

 

back

 
 

 



Работно време със студенти
Студентски офис
09:00 - 12:00 ч.
13:00 - 15:00 ч.
Каса
09:00 - 12:00 ч.
13:00 - 15:00 ч.
Копирен център стая 224
10:00 - 12:00 ч.
13:00 - 14:00 ч.
Почивни дни
Събота
Неделя
   
 
 
 
 
Copyright © 2012
www.fs.uni-ruse.bg
  Начало : За нас : Структура : Специалности : Студенти : Прием : Документи : Проекти