ПРОЕКТНА ДЕЙНОСТ НА ФИЛИАЛ - СИЛИСТРА
Програма за трансгранично сътрудничество Румъния – България 2007 г. – 2013 г.
Проект - Clean Access in Calarasi-Silistra Cross-border Area (Чист достъп в трансгранична зона Калараш – Силистра)
Договор: 2(3i)-1.1-7
Продължителност на проекта:
- Брой месеци: 18
- Начална дата: 05.04.2013
- Крайна дата: 04.10.2014
Основна цел: Целта на проекта е да се свържат местните стратегии за обществения транспорт за да се гарантира успешното преминаване на потока от хора и стоки на контролно-пропускателните пунктове.
Oсновани задачи на проекта:
1. Изследвания във връзка с използването на чиста енергия за съхопътнен и речен транспорт в зоната Калараш - Силистра;
2. Проектиране на специфично обурудване за плавателни съдове, подходящи за малък транспортен трафик, които да се енергоосигуряват от местни възобновяеми енергийни ресурси;
3. Техническо обучение за реализираната иновационна речна транспортна система;
4. Изработване на обща стратегия за съхопътнен и речен транспорт в зоната Калараш-Силистра.
Партньори:
Водещ партньор по проекта: National Research Institute for Electrical Engineering - Advanced Research ICPE-CA
Партньор 2: Calarasi Municipality
Партньор 3: Община Силистра
Партньор 4: COMOTI National Research and Development Institute for Gas - Turbines
Партньор 5: Русенски университет "Ангел Кънчев"
Стойност на проекта: € 1 015 176,58
Екип за управление на проекта:
Ръководител/Координатор/Контактно лице: доцент, доктор инж. Димо Нейков Димов
Членове:
1. гл. ас. инж. Марияна Тодорова Дачева
2. гл. ас. инж. Иван Анфимов Григоров
3. гл. ас. инж. Валентин Пеев Петров
4. ст. преп. Цветанка Недялкова Павлова
5. Йорданка Стойчева Христова
Постигнати резултати:
1. Закупено е ултразвуково устройство за измерване на водата. Експертите от екип на РУ "Ангел Кънчев" (партньор 5) са преминали обучение за работа с него.
2. На брега на река Дунав е инсталиран електронен шкаф, в който е монтирана метеорологична станция за измерване скоростта на вятъра, слънчевата радиация и температурата на въздуха, както и електромери и електронни елементи за следене работата на вятъра и фотоволтаична централа, след тяхното монтиране.
На 28.08.2014 г. в рамките на проекта бе проведен технически семинар под надслов:
ШАНС ЗА ЧИСТ ДОСТЪП В ТРАНСГРАНИЧНА ЗОНА КЪЛЪРАШ - СИЛИСТРА
На 8 и 9 октомври 2014 г., последователно в Силистра и Кълъраш, бе проведена конференция по проект "Чист достъп в трансгранична зона Кълъраш - Силистра" за популяризиране на резултатие от работата на партньорите по проекта.
Участниците в конференцията бяха поздравени от д-р Юлиян Найденов - кмет на община Силистра и Стефан Даниел Драгулин - кмет на община Кълъраш.
Представени бяха 14 презентации, демонстриращи различните видове възобновяеми енергийни източници и тяхното приложение в рамките на проектната дейност. Експертите от екипа на Партньор 5 (РУ "Ангел Кънчев) инж. Марияна Дачева, инж. Иван Григоров и инж. Валентин Пеев запознаха участниците в конференцията с работата на електронния шкаф, изработен в рамките на проекта, за следене на слънчевата радиация и скоростта на вятъра като потенциални източници на възобновяема енергия, както и с работата на ултразвуковото устройство за измерване скоростта на водата, закупено с цел измерване скоростта на водното течение на река Дунав като друг основен източник на възобновяема енергия, и направените с него измервания. Презентациите бяха посрещнати с голям интерес от присъстващите и предизвикаха много и интересни въпроси.
В конференцията взеха участие и производителите на електромобили и зарядни станции Индустриален клъстер "Електромобили" /ИКЕМ/, Full Charger България и Българска асоциация Електрически превозни средства /БАЕПС/.
В рамките на конференцията бе проведен и тест драйв на електрически автомобили и електрически велосипеди, който предизвика голям интерес както сред гражданите на Силистра, така и на тези от Кълъраш.
Във връзка с работата по проект ”Чист достъп в трансграничния регион Кълъраш-Силистра "- CleeA, договор 2(3i)-1.1-7, MIS ETC code 118, финансиран по Програма за трансгранично сътрудничество Румъния - България 2007-2013г., Община Силистра (Партньор 3) организира ТЕХНИЧЕСКА РАБОТНА СРЕЩА. Тя се проведе на 18.02.2015г. в хотел “Дръстър”. В срещата участваха и представители на Русенски университет „Ангел Кънчев“, който е Партньор 5 по проекта. По време на срещата Водещият партньор по проекта - National Research Institute for Electrical Engineering _ Advanced Research ICPE-CA представи обхвата и целите на Общата стратегия за сухопътен и речен обществен транспорт в регион Силистра–Кълъраш. Бяха посочени етапите на разработване на стратегията и включените в нея предложения за реализиране на чиста и енергийно–ефективна транспортна система. Направен бе общ преглед на компонентите на транспортната система и свързаната с нея информационна система. Доставчиците на част от оборудването представиха основните му технически данни.
След проведената дискусия върху румънските и българските аспекти на Стратегията за сухопътен и речен транспорт в района Силистра – Кълъраш, Съвместната работна група прие Обща стратегия за сухопътен и речен обществен транспорт в регион Силистра–Кълъраш. Представители на Партньор 5 в работната група са доц. д-р Димо Димов и гл. ас. Валентин Пеев.
|
|
На 23, 24 и 25 ноември 2015г. последователно в Кълъраш и Силистра бяха проведени заключителните конференции по проект: CleeA - "Чист достъп в трансграничната зона Кълъраш - Силистра"/ CleanAccessInCalarasi- SilistraCross- BorderArea" - CleeА/, реф. № 2(3.i)-1.1-7 MIS-ETCCODE: 118, финансиран по Програмата за Трансгранично сътрудничество Румъния - България 2007-2013.
По време на конференциите бяха представени постигнатите резултати в рамките на проекта. От пристанището в Кълъраш бяха направени демонстрационни разходки с плавателния съд на Община Кълъраш, който се движи от електродвигател, захранван с фотоволтаични панели. Разработването и изработването на два плавателни съда, съответно от Община Кълъраш и Община Силистра е един от основните резултати, постигнати в рамките на проекта. Те ще обслужват бързото преминаването на река Дунав от двете пристанища - това при хотел Дръстър в Силистра и румънското пристанище Кичу. По време на заключителната конференция в Силистра на Зам. областния управител - г-н Младен Минчев бе връченаОбща транспортна стратегия на местните и регио-нални власти, а на кмета на Община Силистра - д-р Юлиян Найденов - Обща стратегия за развитие на съвместна екологично чиста и енергийно ефективна транспортна система, които саразработени в рамките на проекта.
По време на заключителната пресконференция журналистите получиха изчерпателни отговори за всички основни моменти по изпълнението на проекта и постигнатите резултати.
|
|